מאמרים
התוכנית להרזיה
תזונת ספורט
תזונת נשים
תזונת ילדים ומתבגרים
תזונה רפואית וטיפול במחלות ותסמונות קליניות.
ייעוץ בהרכבת תפריטי בריאות
אורח חיים בריא
יצירת קשר
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל:
חדשות ועדכונים
10/07/2011
האם ישנם מאכלים שעדיף לאכול בשעות מסויימות של היום ? (בוקר, צהריים או ערב ?) רצוי להמעיט בפחמימות בצהרי היום, כאשר הארוחה אינה מקדימה שנת צהרים, שכן צריכת פחמימות מוגברת מעלה את רמות הסרוטונין בגוף, חומר המשרה שינה וגורם לרבים וטובים לחוש עייפות זמן קצר לאחר סיום הארוחה. לפיכך, את עיקר הפחמימות כדאי "לשמור" לארוחת הערב, לפני השינה.
10/07/2011
רצוי לגוון בסוגי הירקות אותם אנו בוחרים לצרוך והרי כל ירק מספק לנו סוגים אחרים של נוגדי חמצון, ויטמינים ומינרלים וכך אנו יכולים להנות מיתרונותיו של כל ירק וירק.
10/07/2011
האם פירות משמינים? כמה פירות מומלץ לאכול ביום? עם פתיחת עונת הקיץ והפירות הטעימים המתלווים לעונה, כדאי להנות מאכילתם, אך במידה. חשוב לזכור שכל הפירות, גם אלו הנראים מימיים יותר כמו אבטיחים ואפרסקים הינם עתירי סוכרים ולכן משמינים כאשר נצרכים בכמות גדולה. המינון הבריא והמומלץ ללא חשש שנסיים את עונת הקיץ בעודף משקל, הוא 2-3 יחידות פירות (כוס קוביות אבטיח/ קוביות מלון, 10-12 ענבים או דובדבנים, אפרסק אחד, 2 משמשים).
10/07/2011
נאבקים עם משקל גופכם, מעלים ומורידים ולא שומרים על משקל קבוע? תסמונת ה"יו-יו" המאופיינת בעליה וירידה במשקל בפרקי זמן קצרים יחסית מזיקה לבריאותנו ולהרכב הגוף שלנו. היא עלולה לגרום להאטה משמעותית בקצב חילוף החומרים כך שבפעם הבאה שבה נחליט להפחית שוב במשקל, אנו עלולים להתקל בקושי רב יותר בהשוואה לאותה תזונה שסייעה לנו בעבר להפחית במשקל. מתסכל אך בהחלט ניתן למניעה.
26/05/2011
קישור לדף הפייסבוק של אירית אלמוג.
26/05/2011
ברוך הבא לאתר של אירית אלמוג.
תזונת ספורט
תזונת רכיבה

האם אי פעם חשבתם כמה מהר אתם יכולים לרכב וכמה רחוק אתם יכולים להגיע??


במאמר זה נראה כיצד תזונת ספורט נכונה יכולה "לעשות את ההבדל" בין רכיבה סבירה לרכיבה יעילה ומקדמת.
רכיבה מהירה, חזקה וטובה תתאפשר באמצעות צריכת פחמימות הולמת הן בתקופת האימונים והן בתחרות עצמה, תוך אספקת נוזלים ומלחים למניעת התייבשות ונזקיה.
אם כן, חשוב להבין שהפחמימות הן מקור האנרגיה העיקרי של השרירים המאפשרות לכם לרכב מהר יותר, חזק יותר ורחוק יותר.
מאחר וגופנו יכול לאגור כמות מוגבלת בלבד של פחמימות בצורת חומר תשמורת פחמימתי הנקרא גליקוגן (ליתר דיוק, כ-400-500 גרם בלבד), אימונים ממושכים ותחרויות העולים על 90 דקות פעילות מביאים לריקון משמעותי של מאגרי אנרגיה אלה. כאן נכנסת לתמונה התזונה!!
כל פחמימה שתוכלו לצרוך בזמן האימונים והתחרות (משקאות ספורט, חטיפי אנרגיה, ג'לים, כריכים עם ריבה או דבש וכדומה) יספקו לגופכם פחמימות זמינות אנרגטית שימנעו דלדול של מאגרי הגליקוגן בשרירים וידחו את שלב התשישות המרתיע.
במקביל לפחמימות, לצורך ביצועים מיטביים ומניעת פציעות, עליכם להשלים ולהחזיר את הנוזלים והמלחים שאובדים בזיעה (מים, נתרן, אשלגן, מגנזיום ומעט כלור). הזעה מוגברת במיוחד תתרחש בתנאי אקלים קשים בהם אתם עלולים לאבד דרך הזיעה עד 1.5 ליטרים לשעת אימון/תחרות!
שתית משקאות איזוטונים תבטיח החזרת חלק מהנוזלים ומהמלחים הנ"ל ותאפשר לכם להתרכז במאמץ, להמנע מפציעות וסיבוכים ולהגיע לביצועים מיטביים.
חשוב לזכור, שבתנאי חום גבוהים ישנה חשיבות עליונה לשילוב מגנזיום וכמות נאותה של מלחים אחרים במשקה שלכם.


אז איך מיישמים המלצות אלה?
ברכיבות של עד שעתיים:
60-90 דקות לפני תחילת הרכיבה מומלץ לשתות כ-750 מ"ל משקה איזוטוני יחד עם חטיף אנרגיה, או לחילופין – כריך עם ביצה או גבינות רזות (וללא ירקות נילווים!) יחד עם 750 מ"ל משקה איזוטוני.
גם קורנפלקס עם חלב רזה ולאחר מכן – איזוטון בכמות דומה יכולים להוות תחליף טרום-רכיבה הולם ו"מתדלק".
בהמשך – 10-15 דקות לפני תחילת הרכיבה מומלץ לשתות 200-500 מ"ל משקה איזוטוני או ג'ל בשילוב עם כמות דומה של מים.


ובמהלך האימון/התחרות?
כאן רצוי לדאוג לאספקה רצופה של פחמימות, נוזלים ומלחים על מנת לשמור על רמות גליקוגן טובות בשרירים, לדחות את התשישות עד כמה שניתן ולאפשר ביצועים משופרים. לפיכך, כדאי לצרוך ג'ל כל 20-25 דקות יחד עם כ-750 מ"ל מים או משקה איזוטוני.
אפשרות נוחה נוספת היא לחלק חטיף אנרגיה ל-3-4 מנות קטנות ולאכול מנה כזו כל 20 דקות לערך, לצד שתיה מספקת (750-1500 מ"ל, בהתאם לחום השורר בזמן האימון או התחרות ולרמת ההזעה האישית). ניתן לשלב גם אכילה של פרי או כריך לחם לבן עם "מריחה מתוקה" כל 30-40 דקות.


סיימנו את האימון או התחרות חזקים ויעילים, מביטים קדימה לעבר האימון והתחרות הבאים.
התקדמותנו והתחזקותנו תלויים ביכולתנו להתאושש, לשקם ולבנות שרירים שנפגעו בזמן האימון והתחרות.
 

 

חזרה >>

כל הזכויות שמורות © 2009 , אירית אלמוג