מאמרים
התוכנית להרזיה
תזונת ספורט
תזונת נשים
תזונת ילדים ומתבגרים
תזונה רפואית וטיפול במחלות ותסמונות קליניות.
ייעוץ בהרכבת תפריטי בריאות
אורח חיים בריא
יצירת קשר
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל:
חדשות ועדכונים
10/07/2011
האם ישנם מאכלים שעדיף לאכול בשעות מסויימות של היום ? (בוקר, צהריים או ערב ?) רצוי להמעיט בפחמימות בצהרי היום, כאשר הארוחה אינה מקדימה שנת צהרים, שכן צריכת פחמימות מוגברת מעלה את רמות הסרוטונין בגוף, חומר המשרה שינה וגורם לרבים וטובים לחוש עייפות זמן קצר לאחר סיום הארוחה. לפיכך, את עיקר הפחמימות כדאי "לשמור" לארוחת הערב, לפני השינה.
10/07/2011
רצוי לגוון בסוגי הירקות אותם אנו בוחרים לצרוך והרי כל ירק מספק לנו סוגים אחרים של נוגדי חמצון, ויטמינים ומינרלים וכך אנו יכולים להנות מיתרונותיו של כל ירק וירק.
10/07/2011
האם פירות משמינים? כמה פירות מומלץ לאכול ביום? עם פתיחת עונת הקיץ והפירות הטעימים המתלווים לעונה, כדאי להנות מאכילתם, אך במידה. חשוב לזכור שכל הפירות, גם אלו הנראים מימיים יותר כמו אבטיחים ואפרסקים הינם עתירי סוכרים ולכן משמינים כאשר נצרכים בכמות גדולה. המינון הבריא והמומלץ ללא חשש שנסיים את עונת הקיץ בעודף משקל, הוא 2-3 יחידות פירות (כוס קוביות אבטיח/ קוביות מלון, 10-12 ענבים או דובדבנים, אפרסק אחד, 2 משמשים).
10/07/2011
נאבקים עם משקל גופכם, מעלים ומורידים ולא שומרים על משקל קבוע? תסמונת ה"יו-יו" המאופיינת בעליה וירידה במשקל בפרקי זמן קצרים יחסית מזיקה לבריאותנו ולהרכב הגוף שלנו. היא עלולה לגרום להאטה משמעותית בקצב חילוף החומרים כך שבפעם הבאה שבה נחליט להפחית שוב במשקל, אנו עלולים להתקל בקושי רב יותר בהשוואה לאותה תזונה שסייעה לנו בעבר להפחית במשקל. מתסכל אך בהחלט ניתן למניעה.
26/05/2011
קישור לדף הפייסבוק של אירית אלמוג.
26/05/2011
ברוך הבא לאתר של אירית אלמוג.
תזונת ספורט
קפאין ושיפור ביצועי בספורט

הקפאין ושיפור ביצועים בספורט


קפאין, המעורר הטבעי, הינו תוסף תזונה ארגוגני, תוסף המשפר ביצועים, הנפוץ ביותר בעולם.
90% מספורטאי העלית צורכים אותו כחלק בלתי נפרד מתזונת הספורט שלהם.
חלק מתרומתו המיטיבה לביצועים נובעת מעצם היותו גורם מעורר המשפיע על מערכת העצבים המרכזית לפעולה.
לאחר מחקרים ובדיקות ממושכות ומעמיקות הגיע האיגוד העולמי לתוספים וסמים (FADA) להחלטה לאשר את שימושו ולכלול אותו ברשימת הרכיבים המאושרים לשימוש והמוכרים כמשפרי ביצועים.
הקפאין, כאמור, משפיע על מערכת העצבים המרכזית כמו גם על השרירים שבפעולה ומאפשר עוררות, חדות וזריזות תגובה וביצוע, דחיית תשישות וריכוז משופר בזמן הפעילות.


באילו מנגנונים פועל הקפאין?
ובכן, לקפאין יכולת מוגברת לחצות ביתר קלות את מחסום הדם-מוח כמו גם את רקמות הגוף השונות, כולל אלו של תאי השריר. בזכות תכונה זו, הוא מסוגל להשפיע במהירות וביעילות על תאי-גוף רבים וביניהם תאי מערכת העצבים המרכזית. כך למשל, בזכות מבנהו הכימי הקפאין נוגד את האדנוזין, חומר המופרש במוח והאחראי להשריית עייפות ושינה. הדבר מקנה יתרון משמעותי באימונים ובתחרויות ממושכות הדורשים ריכוז וביצוע מיטבי לאורך זמן.


וכיצד משפיע הקפאין על השרירים?
מספר מחקרים הציגו את פעולתו של הקפאין כמגביר נוכחות של סידן בשריר הפעיל. על פי מחקרים אלה, הקפאין מאפשר כניסה מהירה של סידן מזרם הדם לתוך תאי השריר. נוכחות הסידן בשרירים משמעותית והיא זו שמאפשרת פעולה מהירה של השריר (כיווץ והרפיה), דחיית תשישות השריר וכתוצאה מכך מאפשרת את שיפור הישגי המתאמן.
מבחינה אנרגטית, נמצא ששימוש בקפאין במהלך האימון מאפשר את ניצול חומצות השומן המצויות בשרירים לצרכי אנרגיה תוך "חסכון" במאגרי האנרגיה הפחמימתיים של גליקוגן המצויים בשרירים ובכבד. זאת ועוד, כאשר הקפאין נצרך לצד פחמימות תוך כדי ביצוע המאמץ הגופני, הגוף מנצל ביעילות רבה יותר את הפחמימות שנצרכו והמצויות בדם ו"חוסך" את מאגרי הגליקוגן למועד מאוחר יותר. בכך מתאפשר אימון ממושך בביצועים משופרים ובתחושה מופחתת של עייפות. הדבר מהווה יתרון חשוב בייחוד לספורטאי סבולת.


השפעה מיטיבה נוספת לצריכת קפאין במהלך אימון נובעת מיכולתו להגביר את הפרשתם של האנדורפינים, השפעה העשויה להמשך כשעתיים ומאפשרת את הפחתת הכאב המתלווה לעתים למאמץ שרירי רב כמו גם לשיפור תחושת המתאמן ומצב רוחו. ומי עשוי ליהנות במיוחד מהשפעות אלה של הקפאין? מחד, כל ספורטאי הסבולת המבצעים פעילות העולה על שעה בעצימות בינונית ומעלה כמו למשל ריצה, רכיבה ושחיה. גם הגולשים ושחקני הכדורגל, הכדורסל, והכדוריד עשויים להנות מהשפעתו המיטיבה של התוסף. בנוסף, מתאמנים נוספים שלהם הקפאין עשוי לסייע הם מפתחי הגוף המבצעים פעילות אנאירובית ויכולים להפיק תועלת מצריכת הקפאין בזכות היותו משפר ביצועים ומפחית את עוצמת כאבי השרירים.


ולבסוף, מהם המינונים והתזמונים המומלצים שמאפשרים ליהנות מיתרונותיו של הקפאין במאמץ? כדאי לצרוך את הקפאין כשעה לפני תחילת האימון או התחרות כמו גם במהלך אימון ממושך ועצים ובמינון של כ-3-6 מ"ג לכל קילוגרם משקל גוף ולא פחות חשוב-כדאי לזכור שהקפאין איננו גורם להתייבשות כל עוד נצרך במהלך הפעילות הגופנית.

 

אירית אלמוג.

חזרה >>

כל הזכויות שמורות © 2009 , אירית אלמוג